Eva Jiřičná

architektka

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná CBE (* 3. března 1939 Zlín) je česká světoznámá architektka a designerka žijící ve Velké Británii.

Vystudovala ČVUT v Praze, obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera, od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu.

V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v návratu. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem.

Jiřičná je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i v Londýně (Eva Jiricna Architects). Od roku 1996 je profesorkou, je vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze. V roce 2007 byla předsedkyní mezinárodní komise vybírající projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné.

Názory

Srpen 2010

Projekt knihovny se stal obětí politické zášti mezi stranami a konkrétními politiky. Bohužel to ovlivní budoucnost dalších podobných soutěží a pokusů posunout  se v architektuře dál. Investoři se budou rozmýšlet cokoliv organizovat a architekti se budou bát vůbec do takových soutěží vstoupit. Málokdo si uvědomuje, jak šílené množství práce vyžaduje připravit projekt. Není problém v tom, že soutěž prohrajete, prohráváte jednu za druhou celý život. Ale už nevložíte energii do soutěže, které hrozí politické zmanipulování.

 

zpět