05. 02. 2009

Prohlášení NF PRO KNIHOVNU

příloha k tiskové zprávě o povolení veřejné sbírky

Prohlášení NF PRO KNIHOVNU

příloha k tiskové zprávě o povolení veřejné sbírky

Nadační fond PRO KNIHOVNU

vznikl na podporu výstavby Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického a jeho týmu ve FUTURE SYSTEMS.

Chceme otevřít cestu k uskutečnění projektu, který zvítězil v březnu 2007 v mezinárodní soutěži na novou Národní knihovnu, a jehož realizace byla, jak známo, účelovými politickými kroky pozastavena.

Nadační fond vyhlašuje od 9. února 2009 veřejnou sbírku finančních darů, formou příspěvků na konto číslo: 1258203205/8150 a následně i dárcovských DMS, koupí předmětů a přispěním do pokladniček. Spolu s výtěžkem z benefičních akcí budou tyto prostředky jedním ze zdrojů financování stavby nové Národní knihovny.

V první fázi z nich bude uhrazeno vypracování rozpočtu a studie proveditelnosti stavby od renomovaných a nezávislých firem, abychom tak získali přesné údaje a zabránili účelovým spekulacím o astronomických částkách potřebných k realizaci.

Dalším krokem Nadačního fondu PRO KNIHOVNU bude pomoc při získání pozemku na Letné od Magistrátu hlavního města Prahy, jehož prodej byl v březnu roku 2006 zastupitelstvem hlavního města Prahy takřka jednomyslně schválen.

Podporujeme vznik Národní knihovny coby paměti a centra vzdělanosti českého národa a stavíme se spolu s dalšími občany naší země proti politické zvůli úředníků. Bojujeme za tvůrčí čin architekta Jana Kaplického, za evropský rozměr české kultury a vzdělaný český národ.

Spolu s panem prezidentem Václavem Havlem a Eliškou Kaplickou, která nás k založení fondu inspirovala, věříme,

že Národní knihovna bude na Letné stát.

Členové správní a dozorčí rady Nadačního fondu PRO KNIHOVNU:

Jan Kasl, Ivo Mathé, Jiří Černický, Alan Záruba, Jan Svěrák a Olga Sommerová

Praha, 5.2.2009