13. 02. 2009

Tisková zpráva - Veřejná sbírka podpoří Kaplického knihovnu

Veřejná sbírka, která má finančně podpořit vznik nové budovy Národní knihovny v Praze, byla v pondělí 9. února 2009 oficiálně zahájena. Sbírka si klade za cíl peněžitých příspěvků na výstavbu nové budovy Národní knihovny České republiky podle projektu autora Jana Kaplického a spoluautorů a na úhradu nákladů spojených s přípravou a realizací projektu a organizuje jí Nadační fond Pro knihovnu, který byl založen na začátku tohoto roku.

Státem uvolněné finance ve výši 1,9 miliardy pravděpodobně nestačí k výstavbě celé budovy Národní knihovny. Proto se Fond rozhodl jít kromě propagace návrhu Jana Kaplického i cestou sbírek. Pomoci může každý občan České republiky, každý může pro knihovnu něco udělat. Novinky a další podrobnosti jsou k nahlédnutí na oficiálních stránkách www.proknihovnu.cz.

Ode dneška si tak mohou zájemci koupit na mnoha místech České republiky od viditelně označených prodejců šperk nebo propagační placku, a tak přispět do pokladny Nadačního fondu Pro knihovnu. Další možností je poslat peníze na účet veřejné sbírky fondu 1258203109/8150 nebo formou dárcovských DMS, které budou spuštěné od března letošního roku. Veřejná sbírka bude ukončena dnem 26. ledna 2012.

Z výtěžku bude v první fázi uhrazeno vypracování rozpočtu a studie proveditelnosti stavby od renomovaných a nezávislých firem. Nadační Fond tak získá přesné údaje a může tím zabránit publikovaným spekulacím o astronomických částkách, potřebných k realizaci.

Dalším krokem Nadačního fondu PRO KNIHOVNU pak bude pomoc při získání pozemku na Letné od Hlavního města Prahy, jehož prodej byl v březnu roku 2006 zastupitelstvem hlavního města Prahy takřka jednomyslně schválen.

Nadační fond Pro knihovnu byl založen 2. ledna 2009 řadou osobností českého kulturního života. Členem správní rady fondu je například bývalý ředitel České televize Ivo Mathé, režisérka dokumentárních filmů Olga Sommerová či architekt a bývalý primátor Prahy Jan Kasl. V dozorčí radě působí mimo jiných filmový režisér a držitel Oscara Jan Svěrák či akademický malíř Jiří Černický.

Kontakt pro média:

Radek Zeman
Extender s.r.o.
GSM: +420 606 630 593
E-mail: radek.zeman@extender.cz

________________________________________________________________

Tisková zpráva ke stažení: dokument PDF (31 kB)